15 Čvc

European Handbike Circuit Louny 2009

Autorem textu a fotografií je Roman Stibinger.

O víkendu 11.–12. července 2009 se v Lounech konal Evropský pohár handicapovaných sportovců EUROPEAN HANDBIKE CIRCUIT. Za místo startu i cíle bylo zvoleno Komenského náměstí a závod probíhal v sobotu 11.7.2009 v dopoledních hodinách jako časovka jednotlivců a stejný den v odpoledních až večerních hodinách proběhlo kritérium jednotlivců ulicemi města Louny. Celý okruh sobotní časovky i večerního kritéria probíhal na uzavřených okruzích závodu. Časovka měřila 15 km a start byl v nadmořské výšce 190,70 m, nejvyšší bod trati se nacházel ve výšce 218,60 metru a nejnižší v nadmořské výšce 172,30 metru. Z toho lze jednoduše vyčíst, že trať závodu byla poměrně členitá a závodníci museli překonat výškový rozdíl skoro 50ti metrů. Na trati byly vyznačené jednotlivé kilometry a trať časovky vedla po startu z Komenského náměstí ulicí Husovou na východní část města Louny, dále pak po silnici II. třídy směrem k obci Černčice, přes Oboru do Počedělic a zpět do Loun. Při vjezdu do Loun závodníci odbočili do ulice Čeňka Zemana, pokračovali ulicí 28. října, přes kruhový objezd do ulice Hrnčířská, Osvoboditelů, Táboritská a ulicí Na Valích zpět na Komenského náměstí. Na prvním kilometru trati je při výjezdu z Loun čekal dokonce železniční přejezd. Na start sobotní časovky jednotlivců se postavili postižení cyklisté tandemisti, tricyklisté, handbikeři muži a ženy, vč. kategorie Open.

Sobotní podvečerní kritérium se jelo jako závod s hromadným startem a společně startovaly divize A, F s tricyklisty a ženami Open. Po jejich dojezdu se na start závodu postavily divize B, C a muži Open, opět s 30ti sekundovými rozestupy na startu. Trať závodu byla zcela uzavřena pro provoz motorových vozidel a vedla ulicemi města. Délka okruhu byla 2,06 km a z Komenského náměstí se opět jelo ulicí Osvoboditelů, Táboritská, Na Valích a zpět na Komenského náměstí. Dále pak ulicí Husova, Českých Bratří, ulicí Hrnčířská zpět do ulice Osvoboditelů a dále pak po ulici Táboritská, Na Valích s dojezdem do cíle na Komenského náměstí. Na trekingovém kole FORT se kritéria zúčastnil i herec Pavel Nový, který se po ochrnutí vrací do „normálního“ života a po závodě mi prozradil, že podobné akce se zúčastnil poprvé a jednalo se o náročný závod. Pavel Nový je patronem cyklistického týmu handicapovaných sportovců Černí koně a náhoda tomu dala, že Míra Pitra na handbiku za Černé koně týž den zápolil na trati terezínského závodu Za pěnivou důvou.
Kritérium se jelo dle kategorií na 40 minut + 1 kolo, či na 60 minut + 1 kolo.

Nedělní časovka družstev probíhala od 10ti hodin dopoledne na trati shodné se sobotní časovkou jednotlivců. Družstva startovala dle losu, který byl proveden v 9.00 hodin v místě prezentace na Komenského náměstí a startovalo se v tříminutových intervalech. Na start se jako první postavilo 6 družstev handbikerů a po nich již následovala časovka jednotlivců Mistrovství Evropy koloběžek. Body do celkového pořadí EHC byly přiděleny zvlášť za každou disciplínu, (časovku jednotlivců a kritérium). Body UCI byly přiděleny dle pravidel Union Cycliste Internationale pro handicapované sportovce. Finanční odměny v rámci seriálu EHC byly uděleny za každý závod zvlášť. Celkem bylo rozděleno na prémiích 9 000,- Eur. Seriál European Handbike Circuit se konal v souladu s pravidly EHF a pravidly UCI. V Lounech byl umožněn start i zdravým sportovcům i sportovcům s jinými druhy postižení, kteří zvládnou bezpečnou jízdu na handbiku v divizi Open.

Součástí víkendového EHC v Lounech byl též mezinárodní závod v jízdě na kolečkových bruslích + nesoutěžní závod na kolečkových bruslích na 1 kolo, Mistrovství Evropy koloběžek – scooter s hromadným startem a v neděli též časovkou jednotlivců.

Závěrem je potřeba poděkovat sportovnímu klubu ASK ELNA Počerady, který dokázal uspořádat podnik Evropského formátu a mohu říci, že z pohledu přihlížejícího probíhalo vše v naprostém pořádku a profesionálně.

Fotografie připojené k článku jsou řazeny chronologicky a jsou ze sobotního kritéria a nedělní časovky družstev handbiků i časovky jednotlivců koloběžek.
Nositelem autorských práv článku i fotografií je Roman Stibinger. Všechna práva vyhrazena. Fotografie podléhají autorskému zákonu 121/2000 Sb. Zákonů ČR. Používání fotografií pro jakékoli komerční, či mediální účely je povoleno pouze s výslovným souhlasem autora.